Elutasította az Interpol a Magyarországon menedékjogot kapott Marcin Romanowski körözését
A döntés okait nem ismertették.
A döntés okait nem ismertették.
Új szakaszába lépett az alkotmányos válság, és veszélybe kerülhet a jövő évi elnökválasztás törvényessége is. Kiút nem látszik.
Amit kormánypártként törvényhozási erőszakkal sem tudott megoldani a Jaroslaw Kaczynski vezette Jog és Igazságosság (PiS), ahhoz most ellenzékben hozzásegítheti egy magyar vevő. Korábban az a hír járta, hogy a TV2 tulajdonosa lesz a TVN csatorna vásárlója, bár ugyanígy elterjedt az is, hogy a 2021-ben meghalt Petr Kellner cseh vállalkozó özvegye által vezetett PPF csoport is jelentkezik a csatornáért.
A volt lengyel kormánypárt, a PiS egyik képviselőjét választották meg a Giorgia Meloni-féle konzervatív frakció alelnökének.
Mégsem csatlakozik a Jog és Igazságosság a formálódó új kelet-közép-európai frakcióhoz.
Daniel Obajtek az oknyomozó lap szerint egy Andrássy úti luxusvillából posztolgat, kijár a Városligetbe is.
Tovább bővítené a közép-európai portfólióját Varga Zoltán, miután tulajdonrészt szerzett egy lengyel kiadóvállalatban..
A világlapok többsége szerint a populizmusra mért jelentős csapás, hogy bár a PiS szerezte a legtöbb mandátumot, ám várhatóan a lengyel ellenzéki koalíció alakíthat kormányt. Azonban a helyzet, ahogy írják, korántsem rózsaszín. Az illiberális reformok felszámolása teljesen járatlan útnak látszik, írja a Neue Zürcher Zeitung, míg a Die Welt szerint „kolosszális feladatot jelent", hogy „helyrehozzák a PiS által okozott politikai károkat". A Süddeutsche Zeitung szerzője szerint „a PiS túltolta a biciklit", míg a Bloomberg szemleírója azt írja, „a polgárok nem kértek a megosztó kultúrharcból". Több helyen előkerül Orbán Viktor, mint a lengyelországi választás egyik vesztese, és idézik a Szolidaritás legendáját, a volt elnököt, Lech Walesát is, aki szerint „Jaroslaw Kaczynski bizonyosan forral valamit". Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Több mint 30 000 bizottságból már csak 13-nak az eredményére várnak.
Maciej Kisilowski vészjóslónak tartja, hogy Jaroslaw Kaczynski jelezte: nem valószínű, hogy pártja méltósággal átadja a hatalmat. A demokratikus ellenzék győzelme növeli az alkotmányos válság lehetőségét. Vagyis lehet, hogy a Jog és Igazságosság (PiS) is követi Donald Trump, illetve a brazil Jair Bolsonaro példáját – fejti ki a Project Syndicate-en az immár Bécsben működő Közép-Európai Egyetem docense.
Ugyan a legtöbb szavazatot a választásokon az eddigi kormánypárt, a PiS szerezte meg, ám kérdéses, hogy ez elég lesz-e a kormányalakításhoz, mivel még a szélsőjobbal együtt is kisebbséget alkotnának a szejmben.
A változás esélyét érzi Lengyelországban a vasárnapi választások előtt a világos politikai táborokba rendeződött ellenzék, a kormányzó jobboldali konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt pedig minden eszközt bevet, amit nyolc év alatt begyűjtött. A vezetője, Jaroslaw Kaczynski a 2015-ös hatalomra jutásuk óta Orbán Viktor illiberális kottájából játszik.
Lidércnyomással érne fel, ha Lengyelország, a PiS-szel az élen lépne Orbán Viktor helyébe, mint a feljövő szélsőjobb vezére a földrészen, írja brit lap elemzése.
A közelgő lengyel parlamenti választások miatt a média fölötti ellenőrzés prioritást élvez a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) számára.
Az Action for Democracy elnöke szerint egy olyan kormány, amely megkerüli a demokráciát, a jogállamot és az európai egységet, másutt is felbátorítja az illiberális erőket, és egyben meggyengítheti Lengyelországot a Putyin-féle birodalmi tervekkel szembeni bástyaként.
Szoros választás elé néz a lengyel Jog és Igazságosság párt, amely legnagyobb ellenfele pellengérre állításával kampányolhat, többséget pedig az erősödő szélsőjobbal teremthet.